Среда, 22.01.2025, 08:36
Приветствую Вас Гость | RSS

Бібліотека Жовтоводського педагогічного коледжу

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Краєзнавство

 

З досвіду роботи бібліотеки Жовтоводського педагогічного училища.

 

Краєзнавство надає місцевості історизму,

відкриваючи в її минулому, навіть

 і не дуже давньому, зовсім нове, неоціненне.

Коли ми дізнаємось, хто жив у тому

чи іншому будинку, для нас він

наповнюється духовним змістом.

Змінюється місто, історію якого ми пізнаємо.

                                                                                                     Д.Лихачов

 

   Відродження бібліотечного краєзнавства сьогодні викликано небувалим підйомом національної самосвідомості. Сьогодні спостерігається значне пожвавлення інтересу населення до вивчення історії свого краю, самоідентифікації пересічної особи громадянином України. Саме це зумовило визнання краєзнавчої функції  бібліотеки як важливого напряму та дало новий поштовх для її розвитку. Адже, по-перше, соціальною домінантою краєзнавства є формування почуття патріотизму, любові до Батьківщини, відповідальності за її долю.

   Краєзнавство вже давно є   одним із традиційних напрямків роботи бібліотек. Уже сформувалось поняття “бібліотечне краєзнавство”. Нормативними документами у цьому питанні є “Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України”  затверджене наказом Міністра культури і мистецтв України 11 червня 1996 р. за № 314. У ньому  знайшла реальне відображення сучасна концепція бібліотечного краєзнавства. Укази Президента України “Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні на період   до 2010 року” , “Про забезпечення підготовки і випуску багатотомного енциклопедичного видання “Звід пам’яток історії і культури України” (2001 р.), що свідчать про державну підтримку справи збереження, вивчення та популяризації історико- культурної спадщини.

    Краєзнавча діяльність – одна із напрямів роботи бібліотеки. Вона направлена на сприяння соціальному та культурному розвитку регіону, вихованню патріотизму студентської молоді, національної свідомості, поваги до історії, традицій Дніпропетровського краю.

      Краєзнавча діяльність кожної бібліотеки досить різноманітна, кожна має своє обличчя, знаходить свою “родзинку”, напрямок. В цілому ж у краєзнавчій діяльності бібліотек  можна виділити такі напрямки:

- вивчення історії свого краю;

- літературно-мистецьке краєзнавство;

- екологічне краєзнавство.

       Зміст краєзнавчої роботи бібліотек визначається такими основними складовими, як : формування краєзнавчого фонду, створення довідкового апарату, широка популяризація краєзнавчих видань та наявність краєзнавчої специфіки в оформленні бібліотеки.

      Основу краєзнавчої діяльності складають фонди краєзнавчої літератури. Від їх якісного складу залежить організація краєзнавчої роботи в цілому. Фонд складають книги, брошури, періодичні видання, плакати, карти, кіно та фотодокументи, тематичні папки, тощо.

   Одним із аспектів краєзнавчої роботи є формування і достатньо різноманітне використання фонду краєзнавчої літератури. Він включає в себе книги, статті про область в цілому та зокрема про наше місто Жовті Води, інші краєзнавчі матеріали, в яких висвітлюється економічний стан краю, історичні і культурні особливості району, міста, екологічні проблеми, а також твори місцевих письменників, поетів, публікації про видатних людей краю та ін.

У бібліотеці нашого навчального закладу краєзнавчий куточок представлений постійно діючими тематичними виставками «Від роду до народу слався, Україно!», «О краю мій, моя колиска, Ти мого серця оберіг!».

Книжкові виставки залишаються однією з основних форм популяризації краєзнавчих документів. Вони дозволяють якнайповніше розкрити фонд бібліотеки, привертають увагу користувачів до новинок краєзнавчої літератури, до важливих дат в житті міста та області.

 

 

Постійно вносяться зміни і доповнення до  виставкок. Виставки оновлюються новими матеріалами. Дуже вдалим   доповненням до виставок є фотороботи наших студентів та викладачів. На їхніх фотографіях відображені пам’ятні споруди, пам’ятники та пам’ятні знаки а також чудові краєвиди нашого міста.

  На основі зібраних краєзнавчих джерел та матеріалів періодичних видань у бібліотеці оформлено тематичні папки  статей «Скарбниця історії та культури рідного краю»,  «З історії нашого міста».  Тут зосереджено всі цінні матеріали у вигляді ксерокопій, які користуються попитом у користувачів, а дублетні примірники краєзнавчої літератури знаходяться у фонді бібліотеки.

Студенти часто користуються краєзнавчими матеріалами  для написання рефератів, курсових робіт, доповідей на наукових конференціях.

      Комплектування фонду краєзнавчою літературою дуже часто  відбувається за рахунок дарування місцевих авторів, краєзнавців, які із задоволенням передають бібліотеці свої книги. Успіх краєзнавчої роботи залежить не тільки від добре укомплектованого книжкового фонду, а й від добре організованого довідково-бібліографічного апарату. Виконанню довідок краєзнавчого характеру, інформаційному забезпеченню тем, пов’язаних з історичними, економічними, природничими, культурними та літературними аспектами життя краю допомагає краєзнавча картотека. Вона містить всю інформацію про Дніпропетровську область та місто Жовті Води і є надійною основою для ведення всебічної краєзнавчої діяльності.

В електронному каталозі бібліотеки є предметні рубрики «Краєзнавство», «Жовті Води», «Дніпропетровськ», «Видатні особистості краю»

Цікаво проходять бібліотечні уроки краєзнавчої тематики. Так, один із них мав назву «Довідково-бібліографічний апарат з питань краєзнавства». Слухачам уроку роз’яснювався принцип побудови краєзнавчої картотеки, розміщення у ній каталожних карточок, редагування картотеки. Проводились практичні заняття з пошуку літератури краєзнавчого характеру в електронному  та систематичному каталогах.

 

Важливим напрямком краєзнавчої діяльності бібліотеки є бібліографічне інформування викладачів історії про поповнення фонду бібліотеки краєзнавчими матеріалами, про нові публікації у періодичних виданнях, що стосуються краєзнавства.

     З метою популяризації літератури про рідний край працівники бібліотеки використовують різні форми роботи, серед яких є традиційні, а також нові.

Бібліографічні огляди, перегляди літератури – традиційна форма популяризації краєзнавчих матеріалів. У нашій бібліотеці вони оформлялись на теми: «Екологія міста: проблеми та їх вирішення»,

Дієвими формами залучення користувачів до читання краєзнавчої літератури були інформаційні години «Цікаві факти про наш край», «Вони творять і мешкають на Дніпропетровщині»;

З числа оновлених і ефективних форм масової роботи набули нового звучання краєзнавчі читання, краєзнавчі уроки. Вони були у нас проведені на такі теми: «Рідне місто моє», «Скарбниця талантів землі Жовтоводської» (про наших земляків), «Літературними стежками рідного краю».

Значне місце в краєзнавчій діяльності бібліотеки займає літературне краєзнавство. Останнім часом цікаво і змістовно відбулася у бібліотеці літературно-музична композиція «Хай узнають народи про мої Жовті Води»», у проведенні якого активну участь прийняли колишні випускники педагогічного училища Ж.Вовк та О.Новоселова, а зараз  - творчі люди, які мають свої літературні збірки.

     Великий інтерес та зацікавленість  у студентів та викладачів викликала віртуальна подорож  «Мистецтво мого краю», а також урок пам’яті «Уклонімось доземно переможцям”, присв’ячений 70- річчю визволення міста від фашистських загарбників. Про проведення цього заходу ми розповідали у місцевій газеті «Жовтоводські вісті».

 

 

   

Відродження народних свят, звичаїв, традицій – це ще один напрям краєзнавчої діяльності бібліотеки. Попитом у читачів користувалися матеріали, представлені на книжкових виставках: «Без сім’ї і свого роду нема нації і народу», «В гостях у нашої родини: традиції і обряди».

Найвеселішим із проведених свят були «Андріївські вечорниці», проведені у гуртожитку училища. Готуючись до цього свята бібліотека організувала перегляд літератури «Зима іде - свята веде». На посиденьки з’явились усі мешканці гуртожитку і брали дуже активну участь у святі. Між присутніми велася невимушена розмова, спогади про українські звичаї, традиції, вірування, про історію Різдва Христового. Весело відбувся конкурс  «Калита». Активну участь у  проведенні заходу взяв вокальний студентський ансамбль «Лілея».

Нові можливості для покращення краєзнавчої роботи відкрило активне впровадження комп’ютерних технологій, підключення до глобальної мережі Інтернет.

Наші читачі  відчули значну перевагу нових послуг у порівнянні з традиційними: замість багатогодинного пошуку та перегляду інформації у читальному залі – миттєвий результат у вигляді електронної копії документа, в т.ч. з питань краєзнавства і відправка його по Е-почті..

Із запровадженням новітніх технологій бібліотека опанувала та втілила  в практику таку форму роботи, як віртуальні семінари. Через камеру та мікрофон через Skype  ми проводимо Веб – семінари (вебінари) між бібліотеками педагогічних навчальних закладів І – ІІ рівня акредитації південного регіону, де обговорюемо наболіли проблеми,  обмінюємось  своїми розповідями, думками, ділимося досвідом. Учасники віртуальних семінарів завжди отримують багато нової  інформації з професійних питань.

В нашій бібліотеці в напрямку популяризації літератури з питань краєзнавства багато зроблено, але багато ще належить зробити. А це – задоволення читацьких запитів, поповнення фонду краєзнавчою літературою,  виховання у читачів любові до рідної землі.

   

 

Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Январь 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Корисні посилання

Copyright MyCorp © 2025
Бесплатный хостинг uCoz